Valikuline mutism

Koostaja : Jana Saluoks (veebruar 2016)

Põhjused

Täpselt ei teata, kuid oletusi on tehtud nii bioloogiliste, psühholoogiliste kui ka pereuuringute põhjal.

Seisundile on iseloomulik emotsionaalselt determineeritud silmatorkav valikulisus rääkimisel. Laps avaldab mõnes situatsioonis oma kõnelisi oskusi, kuid mõnes situatsioonis kõne puudub. Kõige sagedamini manifesteerub see häire varases lapseeas ning esineb ühesuguse sagedusega nii poistel kui tüdrukutel. Elektiivse e. valikulise mutismiga kaasnevad märgatavad isiksuse iseärasused, mis avalduvad liigse sotsiaalse kartlikkusena, enesesse tõmbumisena, emotsionaalse tundlikkusena või jonnakusena. On tüüpiline, et laps räägib koduste või oma lähedaste sõpradega, kuid vaikib koolis või võõraste juuresolekul, ent võib olla ka vastupidi.

Märkamine

• Laps keeldub rääkimast ühes või mitmes sotsiaalses situatsioonis
  • Mõnede inimestega ei suhtle üldse või siis väljendab end lühikeste häälitsuste, ilmete või Žestide kaudu
  • Lähedaste inimestega (ema, isa, õde-vend) võivad nad rääkida palju ja sõnaohtralt