Kose Gümnaasium on taas esindatud üleriigilisel "Õpilaste teadusfestivalil" Tartus 9.-10. aprillil 2024 AHHAA teaduskeskuses. Õpilaste teadusfestival on kevadeti toimuv suursündmus, millega tähistatakse teadust ja tunnustatakse noori teaduses.
Tulge omadele kaasa elama!
https://miks.ee/uldine/leht/kulastaja-info-2024link opens on new page
Festivali raames leiab aset õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voor (põhiliselt põhikooli loovtööde ja gümnaasiumi uurimistööde parimate välja selgitamine ja riiklike preemiate ja koostööpartnerite eriauhindade üle andmine.
Festivalil osalevad ja saavad tunnustust ka üleriigilisele "Algklasside uurimistööde konkursile" esitatud 25 parimat tööd (1.-6. klassid).
Meie kooli 4.b klassi õpilase Helerin Kruusemendi (juhendajad: õpetaja Riina Vainu ja lapsevanem Kristiina Antson-Kruusement) uurimisprojekt osutus taas väljavalituks. Seekord oli uurimus teemal "Kärbse parasiidid" ja Helerin saab taas Teadusfestivalil kohapeal 9.-10. aprillil AHHAA teaduskeskuses oma projekti ja uurimismeetodeid lähemalt tutvustada.
Helerin tänab MTÜ Putukamaailm töötajat Maila Moor-i õigesse suunda juhtimise eest, Eesti Loodusmuuseumi entomoloogi (Uno Roosileht), Tartu Ülikooli entomolooge (Villu Soon, Mati Martin) ja Eesti Maaülikooli entomolooge (Kaarel Sammet, Henn Timm, Olavi Kurina, Eve Veromann) abi eest. Eriti suured tänud Kaarel Sammetile, kelle kaasabil sai Eesti Maaülikoolis kohapeal tehtud püsipreparaat ning määratud kindlaks ka lesta liik.
Helerini uurimistöö räägib sellest, kuidas sügisesel toas tüütaval ja hammustaval kärbsel olid parasiidid ning tema soov teada saada kellega tegu, viis kahele järeldusele - toakärbsed ei hammusta, seda teevad sügiseti pistekärbsed ja kärbestel on parasiitlestad, kes kasutavad kärbest taksoteenusena oma toidukohta jõudmiseks.
Teadusfestivalile edasisaajate nimed avalikustatakse 25. märtsil.
https://miks.ee/teadusfestivallink opens on new page
https://www.etag.ee/.../opilaste-teadustoode-konkurss/link opens on new page